Osiągnij cele w roku 2013

Noc z 31 grudnia na 1 stycznia, czyli Nowy Rok stara śpiewka.

O północy przywitamy Nowy Rok. Wpadniemy w swoje objęcia, złożymy życzenia, pomyślimy o marzeniach i o związanych z nimi oczekiwaniach. Minie kolejny rok, będziemy o rok starsi, ale czy naprawdę coś się zmieni? Czy nasze postanowienia noworoczne i obietnice się sprawdzą? Przecież postanowiliśmy sobie uczyć się języków, chodzić na siłownie, przestać pali, schudnąć…

Ty zapewne też robiłeś noworoczne postanowienia i chciałbyś, aby się spełniły…

Owczy pęd.

Właściwie powinienem zacząć od pytania skąd się biorą Twoje postanowienia? Naśladowanie tych, którzy są tacy, jakimi my chcielibyśmy być. Schemat jest prosty – tworzymy noworoczne postanowienia, dlatego że inni je tworzą. Nie mamy zamiaru tego realizować. W dobrym tonie jest móc pochwalić się „posiadaniem postanowień”. Wypacza się w ten sposób znaczenia słowa „postanowienie”. „Słownik języka polskiego” PWN definiuje to pojęcie, jako „podjęcie jakiejś decyzji”1 . Co powiesz na stwierdzenie, że Twoje noworoczne obietnice są tym, co inni chcieliby zmienić w Tobie? „Życzę Ci abyś się ustatkował, spoważniał, wydoroślał…” Ile razy słyszałeś takie formułki podczas składania życzeń?

Chcę, czy muszę?

Przyjrzyj się i odpowiedz na pytanie: czy chcesz tej zmiany, czy to inni chcą Cię zmienić? Podpowiem Ci jak możesz to poznać. Zapisz postanowienia całym zdaniem w pierwszej formie liczby pojedynczej. Przyjrzyjmy się czasownikom, jakich użyłeś – będą wskazówką. Pojawiły się pewnie czasownik typu: muszę, powinienem, chciałbym, mógłbym, mogę, chcę, bardzo chcę. Jakie otrzymujemy informacje? Postanowienia ze czasownikami muszę i powinienem mogą wskazywać wskazują, że jest to coś, czego nie do końca chcesz zrobić, ale istnieje jakaś siła, która być może zmusza Cię do tego. Słowa: chciałbym, mógłbym, mogę – to sygnał, że są to życzenia. Jest szansa, że zdobędziesz się na realizację tych rzeczy, ale jak się nie uda, to nie będziesz rozpaczał. Dopiero czasownik chcę, bardzo chcę dotyczą spraw, na których Ci zależy i jest duże prawdopodobieństwo, że zrealizujesz to, co napisałeś.2 Jest jeszcze jeden szczególny przypadek. Mogłeś napisać coś w stylu: Nauczę się języka niemieckiego, zmienię pracę. Jeżeli ująłeś to tak, to szczerze i gorąco gratuluję. Świadczy to o determinacji do realizacji postanowień. Oto najważniejsze postanowienie noworoczne.

Jak mieć jeszcze większe szanse na sukces?

Skutecznym i sprawdzonym sposobem jest opisać postanowienie przy pomocy modelu SMART. Krótkie przypomnienie – SMART to model działania opracowany w oparciu o pojęcia: Sprecyzowany, Mierzalny, Atrakcyjny, Rzeczywisty i Terminowo ograniczony. Dodatkowo proponuję, aby opisać postanowienie pozytywnie, czyli czego pragniesz, zamiast tego, czego chcesz się pozbyć. Skuteczności sprzyja też spisanie i umieszczenie postanowienia w widocznym miejscu. Po co to robimy? Chcemy mieć ślad i dowód, że osiągnęliśmy to, co chcieliśmy, a nie „prawie” osiągnęliśmy. Z kolei umieszczenie go w widocznym miejscu będzie nam przypominać gdy pojawi się pokusa „zapomnienia”.

Kolejny sposób to skorzystanie z tabeli:

 Teraz już Wszystko jest w Twoich rękach. Kiedyś Henry Ford (ten od samochodów) powiedział: „Niezależnie od tego, czy uważasz, że potrafisz coś zrobić, czy uważasz, że nie potrafisz, będziesz miał rację”. Tylko od Ciebie zależy, czy ten rok będzie dla Ciebie wyjątkowy i osiągniesz sukces i szczęście. Trzymam za Ciebie kciuki.

 

Zwiększ swoje szanse na realizację swoich celów – umów się na coaching.

 

Jakub Turański

1 www.sjp.pwn.pl stan na 1 stycznia 2012
2 Opracowanie na podstawie Maciej Bennewicz „Coaching i mentoring w praktyce” s. 331 .

Tagged with: , ,
Posted in Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*